prague baroque orchestra & vocal ensemble               
 

AKTUALITY

Bejun Mehta poodhalí taje exotického světa kontratenorů
15145641535 47462d7360 kDo Prahy se vrací nejžádanější kontratenorista současnosti, Američan Bejun Mehta.
S novým názvem avšak ve stejně hvězdných konstelacích zahajuje třetí ročník koncertního cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu, který byl kritiky i diváky za nedlouhou dobu své existence pasován na jednu z hlavních událostí kulturní sezóny. Koncertem 21. října v Rudolfinu se do Prahy vrací Bejun Mehta, „nejlepší kontratenorista současnosti“ (podle Süddeutsche Zeitung), jehož položky v kalendáři jen za poslední měsíce obsahují ty nejvyhlášenější operní a koncertní podia. Pražské publikum uhranul Bejun Mehta už na svém prvním koncertu s Collegiem 1704 pod vedením Václava Lukse v Národním divadle před třemi lety, který zahájil inspirující spolupráci: S Collegiem 1704 mimo jiné natočil v barokním divadle v Českém Krumlově film s Gluckovou operou Orfeo a Euridice, která v září získala ocenění „DVD měsíce září“ a „Editor’s Choice“ magazínu Gramophone a „IRR Outstanding“ britského International Record Review.
„S Collegiem 1704 a Václavem pracuji velmi rád. Vedle toho, že jsou to prvotřídní hudebníci, je to také skupina výjimečně srdečných lidí. A to má na hudbu ten nejpozitivnější vliv… radost!“ říká ke spolupráci s Collegiem 1704 Bejun Mehta.
 
 
Myslivečkova Olimpiade se vrací do Národního divadla
olimpiade foto c national theatre prague 2 20140220 1322695739Národní divadlo zařadilo zpět do svého repertoáru Myslivečkovu operu Olimpiade, kterou v loňském roce Collegium 1704 premiérovalo s obrovským úspěchem a uvedlo nejen v Národním divadle v Praze, ale také v Caen, Dijonu, Lucemburku a v Theater an der Wien. Nastudování této opery vzbudilo na evropské hudební scéně velkou pozornost a svůj mezinárodní věhlas stvrdilo nominací na operní "Oscary", Opera Awards v Londýně. 
Představení budou k vidění 3., 11. a 16. října 2014.

 
Sara Mingardo musela Collegiu 1704 odříci koncert, zastoupí ji Kanaďanka Karina Gauvin
Karina Gauvin 234x175Kvůli změně v operním angažmá musela svůj očekávaný listopadový koncert bohužel odřeknout altistka Sara Mingardo. Na koncertě, který se koná 18. listopadu v Rudolfinu, ji však zastoupí neméně věhlasná interpretka barokní hudby, žádaná kanadská sopranistka Karina Gauvin.
„Měli jsme štěstí v neštěstí. Tuto velice vytíženou umělkyni žijící v Kanadě se nám podařilo oslovit zrovna v období jejího operního angažmá vThéâtre des Champs Elysées v Paříži. Posluchači tak mají jedinečnou šanci uslyšet tuto legendu barokní opery v Čechách vůbec poprvé.“ říká k tomu Václav Luks, dirigent aumělecký vedoucí Collegia 1704, který je zároveň dramaturgem cyklu. Na programu koncertu, který společně se sólistkou připravili, zazní Vivaldiho moteto In furore iustissimae irae a árie z Händelových oper Alcina, Rodelinda a Rinaldo. Již zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Se Sarou Mingardo pořadatelé už jednají o náhradním termínu koncertu v dalších sezónách.

 
"DVD mesíce" a "Editor's Choice" od Gramophone pro DVD s Gluckovou operou Orfeo ed Euridice
Orfeo-bookletZářiové číslo prestižního britského magazínu Gramophone ocenilo jedinečnost DVD s Gluckovým Orfeem titulem "DVD mesíce".
U příležitosti 300. výročí narození Ch. W. Glucka bylo vydáno DVD a BluRay s filmovým zpracováním Gluckovy opery Orfeo ed Euridice s proslulým kontratenoristou Bejunem Mehtou v hlavní roli, na jehož natáčení se podílelo i Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse.
Film v režii Ondřeje Havelky se natáčel v Barokním divadle v Českém Krumlově, v divadle s originální a funkční mašinérií, dekoracemi, kostýmy a rekvizitami, které poskytlo ideální zázemí k realizaci jedné z nejznámějších oper hudební historie. Proslulá filmová adaptace Mozartovy Kouzelné flétny Ingmara Bergmana byla hlavním impulsem pro režiséra Ondřeje Havelku, který k překrásné hudbě a výběru vynikajících zpěváků dodal ještě něco navíc. Svým neobyčejným přístupem ke zvolenému filmovému zpracování nás doslova přenáší za scénu a do tajemných tmavých chodeb. Kombinace dobových prvků – orchestr z 18. století, sedící podél jeviště na dlouhé lavici jako v pozdním baroku a v krásných kostýmech a moderní psychologická interpretace díla – je silným diváckým zážitkem. Nesmrtelný mýtus o nekonečné lásce, tak silné, že dokáže přivést milovanou zpět do pozemského života je pak zakončen zcela nečekaným způsobem.

Více informací na stránkách producenta BVA.
Fotografie z natáčení na našich stránkách.
Trailer na YouTube.
DVD nyní můžete zakoupit v našem eshopu.


 
Léto v Collegiu 1704
10356252 10152470776951900 4765552356034668673 nPo červencovém koncertě v Rize (fotografie z koncertu si můžete prohlédnout zde) se Collegium 1704 představilo 20. srpna na jednom z nejprestižnějších festivalů v Polsku, Festiwal Chopin i Jego Europe. Provedlo na něm netradiční program, který Vám mohl být povědomý z koncertu s Raffaellou Milanesi v Rudolfinu. Skládal se z děl Rossiniho, Donizettiho a Belliniho, poprvé jsme také provedli mimořádnou Symfonii D dur českého preromantického skladatele J. V. H. Voříška. S ohledem na zaměření tématicky koncipovaného Festival Chopin i jego Europa to tedy byla hudba daleko mladší, než je u našeho souboru zvykem. Fotografie z koncert si můžete prohlédnout na našem Facebooku.
Další velkou poctou a uznáním pro nás bylo pozvání k residenčnímu pobytu od pořadatelů festivalu Oude Muziek Utrecht, jednoho z největších festivalů staré hudby na světě. Collegium 1704 zde vystoupilo na třech různých koncertech dramaturgicky navázaných na Čechy: nejprve 29. srpna na zahajovacím koncertě festivalu s díly Zelenky, Tůmy a Fuxe (v přímém přenosu jej vysílalo nizozemské Radio 4​ ​spolu s videostreamem Avro TV). "Festival těžko mohl začít lépe než tímto koncertem." říká k našemu zahajovacímu koncertu utrechtského festivalu recenzent Johan van Veen. Záznam z koncertu můžete shlédnout na Youtube1. září následovalo provedení Oratoria Sv. Jan Nepomucký italského skladatele Antonia Caldary (recenzi z pera Johana van Veena si můžete přečíst zde) a 2. září koncert s názvem „Salon Praga 1723“ s instrumentálními díly Zelenky, Reichenauera, Brescianella a Orschlera.
Do Polska se Collegium 1704 také vrátilo v září a to na legendárním festivalu Wratislavia Cantans. Letošní téma festivalu bylo "Z temnoty do světla" a Collegium 1704 provedlo Händelovo Dixit Dominus a Requiem in D Jana Dismase Zelenky 6. a 7. září. Podívejte se na krásné fotografie z našich koncertů.

Collegium 1704 | mobil: +420 773 99 1704 | tel.: +420 246 052 456 | e-mail: info@collegium1704.com | adresa: Mánesova 813/4, 120 00 Praha, ČR

2013 © Collegium 1704
ČeštinaFrenchEnglishDeutsch