prague baroque orchestra & vocal ensemble               

Kalendář akcí readon_collegium_black
 

AKTUALITY

Program sezony 2014–15 v Rudolfinu zveřejněn
Václav Luks, © Stéphane MoccozetKoncertní cyklus Hvězdy barokní opery vstupuje do třetí sezóny pod novým názvem Collegium 1704 v Rudolfinu. Nadcházející ročník bude zvláště výjimečný, neboť právě tento rok Collegium 1704 slaví desáté výročí založení.
Prodej abonentních vstupenek začíná už 14. dubna 2014, jednotlivé vstupenky budou v prodeji od 2. června 2014.
Collegium 1704 v Rudolfinu nabídne od října do dubna šest koncertů. Přivítáme opět výtečné pěvecké osobnosti ve třech stylově rozmanitých programech. Vedle nejuznávanějšího kontratenoristy současnosti Bejuna Mehty se Rudolfinum po dvou letech rozezní sametovým altem Sary Mingardo. Poprvé v rámci našeho cyklu představíme šarm francouzské barokní hudby ve spolupráci s první dámou francouzského baroka Sandrine Piau.
Program cyklu dále tvoří trojhvězdí slavnostních mší. Historickým okamžikem bude prosincový koncert, při kterém Collegium 1704 v české premiéře uvede slavnostní mši J. D. Zelenky Missa Divi Xaverii v kontrapunktu s Bachovým Magnificat. Minisérie slavnostních mší bude v únoru pokračovat provedením Mozartovy Velké mše c moll, Mozartovu nejrozsáhlejší mešní kompozici a jedno z nejpůsobivějších zhudebnění mešního textu.
Vrcholem celého cyklu bude uvedení monumentální Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha, se kterou se Collegium 1704 v létě 2015 představí mimo jiné v rámci Salzburger Festspiele. Provedení tohoto jedinečného díla bude současně oslavou desetiletí existence orchestru a vokálního souboru Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704. Kompletní program sezony.

 
Matoušovy pašije zazní na Velikonoce v Rudolfinu – v roli Evangelisty hvězdný tenorista Topi Lehtipuu
Topi Lehtipuu, © Seito RistimäkiLetošní sezonu koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie Hvězdy barokní opery v úterý 15. dubna v Rudolfinu zakončí již nyní téměř vyprodaný Velikonoční koncert. Koncert bude poté proveden ještě 19. dubna v drážďanském Annenkirche v rámci cyklu Hudební most Praha – Drážďany.
Po Janových pašijích J. S. Bacha v roce 2013 jsou tentokrát na programu Bachovy „velké“ – Matoušovy pašije. Legendární dílo, jehož památné provedení Felixem Mendelssohnem Bartholdym v roce 1829 se stalo symbolem renesance Bachova díla na počátku 19. století, bývá považováno za vůbec největší skladbu oratorního repertoáru. V ústřední roli vypravěče příběhu utrpení a smrti Ježíše Krista se představí proslulý finský tenorista Topi Lehtipuu.

Poslední zbývající vstupenky
(či uvolněné nevyzvednuté rezervace) na pražský koncert můžete hledat na www.ceskafilharmonie.cz či na www.bohemiaticket.cz. Vstupenky na drážďanské provedení jsou k dispozici na www.reservix.de.
V předvečer koncertu, 14. dubna 2014, bude vyhlášen program již třetího ročníku tohoto unikátního cyklu a zahájí předprodej abonentních vstupenek na sezonu 2014/15.

 
Myslivečkova Olimpiade nominována na prestižní Opera Awards!

International Opera AwardsMyslivečkova L'Olimpiade, kterou Collegium 1704 uvedlo vloni v Národním divadle v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku, byla nominována na britské Opera Awards v kategorii Rediscovered (Znovuobjevená díla). Nominována byla spolu s projekty evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexford či na americké Bard College.

Jak píše Věra Drápelová pro MF Dnes, ceny mají ambici stát se "operními Oscary". Celkem byly Opera Awards uděleny ve dvou desítkách kategorií. Vítězové byli vyhlášeni 7. dubna v Londýně a naše gratulace míří opeře "Cristina, regina di Svezia" z produkce Wexford Festival, která cenu v kategorii znovuobjevené dílo získala.

I samotná nominace je pro nás velkou poctou a skvělým úspěchem pro českou kulturu a renesanci díla Josefa Myslivečka.

 
Collegium 1704 v Theater an der Wien
 
Theater an der Wien  VBW
Collegium 1704 vystoupilo v pátek 28. března na jedné z nejprestižnějších evropských scén – v Theater an der  Wien. Do Vídně se soubor vrátil po triumfální lednové premiéře v Konzerthausu, tentokrát s oceňovaným nastudováním opery Olimpiade Josefa Myslivečka v koncertním provedení. 

"Půvabná Myslivečkova partitura zní místy smutně a sentimentálně, místy živě a strhujícím dojmem. Obojí dokázal orchestr Collegium 1704 pod citlivým a často vášnivým vedením Václava Lukse působivě ztvárnit. (...) Koncertním provedením nadšené publikum odměňovalo účinkující častým aplausem na otevřené scéně a na závěr poděkovalo pěveckému ansámblu, orchestru a jeho dirigentovi dlouhé minuty trvajícím neutuchajícím potleskem." Těmito slovy popsal úspěšný koncert v Theater an der Wien magazín Der Neue Merker.

Olimpiade zazní ve stejném obsazení jako v uplynulé sezoně na podiích Národního divadla v Praze, v Lucemburku, Dijonu a Caen – v brilantním provedení sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Houda-Šaturovou. Uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v loňském roce zaznamenalo na mezinárodní  operní scéně nevídaný úspěch a ohlas, stvrzený nominací na International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works (znovuobjevená díla). „Operní Oscaři“ se budou udílet v Londýně 7. dubna. Do Prahy se Myslivečkova Olimpiade vrací na podzim tohoto roku.
 
"Rolando meets Don Giovanni" aneb natáčení dokumentu pro BBC
Rolando meets Don Giovanni, © Václav SadílekCollegium 1704 se pod vedením Václava Lukse zúčastnilo natáčení dokumentu o Mozartovi pro BBC, jehož průvodcem byl samotný Rollando Villazón. Jeho návštěvu Prahy zachytil štáb České televize v této reportáži. Premiéra dokumentu je plánována na květen letošního roku.

Don Giovanni měl svou premiéru v Praze 29. října 1787. Mozartova nesmírně úspěšná opera, jejíž děj vychází z legendy o slavném prostopášníkovi Donu Juanovi, nadchla Pražany, kteří si operu zamilovali. Ale co přesně je všechy – skladatele, diváky, divadelního ředitele a herce – svedlo dohromady? Oceňovaný tenorista Rolando Villazón představuje příběh jedné z nejznámějších oper všech věků. V dokumentu, který se natáčel v Praze, Rolando Villazón zkoumá, co předcházelo prvnímu provedení při svíčkách: vedle hudebního obsahu představí také společenské ovzduší, ve kterém byla opera uvedena. Dokument završuje rekonstrukce finále opery tak, jak asi vypadala a zněla práve v onen podzimní večer, a to v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse. Více...

 
Spojte své umění s naším!

Vaclav Luks"Pocit sounáležitosti s publikem je pro hudebníky tou nejlepší odměnou a potvrzením smysluplnosti jejich úsilí. V dějinách hudby je nesčetně příkladů, kdy se z nadšeného posluchače stal spolustrůjce a iniciátor onoho nádherného dění na pódiu, které byl doposud zvyklý vídat pouze z druhé strany." (Václav Luks)

Collegium 1704 Vás zve k cestě za společným sdílením krás hudby a uskutečněním našich snů!
Pro ty, kteří vedle obdivování hudby chtějí být přímo nápomocni jejímu vzniku, je připraven nový klub Mecenášů Collegia 1704.

Přijměte i vy pozvání do našeho klubu Mecenášů Collegia 1704 a buďte ještě blíže vašemu orchestru.
Více...

Collegium 1704 | mobil: +420 773 99 1704 | tel.: +420 246 052 456 | e-mail: info@collegium1704.com | adresa: Mánesova 813/4, 120 00 Praha, ČR

2013 © Collegium 1704
ČeštinaFrenchEnglishDeutsch