NOVÁ ADRESA KANCELÁŘE COLLEGIA 1704: COLLBENKA 1704, Kolbenova 499/42, 190 00 Praha 9 - těšíme se na Vás!
FB   Twitter   You Tube
Abonmá na sezonu 2017/18 v prodeji od 10. dubna 2017 - Selva Morale e spirituale C. Monteverdiho, Maddalena ai piedi di Cristo A. Caldary, Mesiáš G. F. Händela, premiéra skladby Dixit Dominus Leonarda Lea ad.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Collegium 1704 oslaví v nadcházející sezoně 10 let od vzniku Hudebního mostu Praha - Drážďany. Sezona 2017/18 v drážďanském Annenkirche začíná 2. října 2017, abonmá v prodeji již nyní.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Sonatas ZWV 181 a 2 oboi (violino) ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/Blu-ray/

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/DVD/

Jiří Antonín Benda

Jiří Antonín Benda

Koncerty pro cembalo, dvoje housle, viol...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa votiva ZWV 18

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Officium defunctorum ZWV 47 Requiem in D...

Novodobá premiéra Hasseho oratoria 18. a 19. 11. v Pražské křizovatce

Santa Elena 4x3"Nevěřím v mýtus o spravedlivém sítu času," říká Václav Luks k chystané novodobé premiéře v podání Collegia 1704.

Příznivci barokní hudby se dočkali v listopadu velké události: poprvé po více než 250 letech zaznělo 18. a 19. listopadu v sále Pražské křižovatky oratorium Johanna Adolfa Hasseho Svatá Helena, a to v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Žádný jiný skladatel nebyl tak obdivován po celé Evropě, než ve své dob ě J. A. Hasse – i to je důvod, proč by jeho dílo nemělo zůstat skryto ani současnému publiku.

Po zcela vyprodaném říjnovém zahájení koncertní sezóny Collegia 1704 s Monteverdiho Nešporami v Pražské křižovatce pokračoval cyklus v listopadu druhou dvojicí koncertů: novodobou premiérou oratoria Santa Elena al Calvario Johanna Adolfa Hasseho. Hasseho jméno se stalo synonymem triumfálního úspěchu italské opery 18. století a mezi jeho současníky nenajdeme uctívanějšího autora. Je dějinným paradoxem, že navzdory takové popularitě během svého života se dnes Hasseho jméno jen pomalu vrací na výsluní.

„Nevěřím v mýtus o spravedlivém sítu času, které má oddělovat zrno od plev a ponechávat pro budoucí generace pouze to kvalitní. Dějiny jsou zapeklitým soukolím, ve kterém mohou být díky změnám dobového vkusu, politických poměrů a společenské poptávky rozemlety na prach celé fascinující kapitoly dějin umění,“ říká ke své motivaci objevování staro-nového Václav Luks. „Když jsem se seznámil s hudbou Hasseho oratoria Santa Elena al Calvario, byl jsem fascinován její dramatickou krásou a melodickou invencí. Je nepochopitelné, že na svoje znovuobjevení muselo toto dílo čekat více než 250 let,“ dodává Luks k programu listopadového koncertu. Hasse ve svých dílech dodnes fascinuje vokální virtuozitou a nezměrnou melodickou invencí, které podřizuje ostatní složky. Ostatně Hasseho zásada „Nechť je hudba čistá, jednoduchá, avšak vznešená,“ zní jako sama definice klasicismu, k jehož zakladatelům je Hasse řazen.

Ti posluchači, kteří měli zájem se o Hasseho výjimečné osobnosti dozvědět více, měli i tentokrát příležitost na Ouvertuře ke koncertu s Václavem Luksem tentokrát na téma "Opera v oratoriu". Na pražské koncerty pak jako vždy navazuje provedení v drážďanském Annenkirche v rámci cyklu Hudební most Praha – Drážďany Collegia 1704. V roli Svaté Heleny účinkovala mezzosopranistka Anna Alàs i Jove, v dalších sólových partech pak vystoupili sopranistka Olga Jelínková, altistky Julia Böhme a Kamila Mazalová a tenorista Aco Biščević.

Koncertní sezóna 2015–16 Collegia 1704 bude po listopadových koncertech směřovat k prvnímu vrcholu: jím bude zajisté Vánoční koncert v Rudolfinu 15. prosince, který bude tentokrát věnován živlům – přírodním i dějinným s přední světovou mezzosopranistkou Ann Hallenberg, která vystoupí v Händelově kantátě Donna, che in ciel. Svátkem všech příznivců Collegia 1704 je pak tradiční Silvestrovský koncert – tentokrát se světskými kantátami J. S. Bacha, který bude letos proveden hned dvakrát, aby byl uspokojen každoroční masivní zájem publika (31. 12. 2015 v 15 a 17 hod.). Únor přinese koncertů několik: zahájí novinkou nadcházející sezóny – koncertním provedením opery Dido and Aeneas Henryho Purcella (5. 2. 2016) a Janovými pašijemi Antonia Scarlattiho (17. a 18. 2. 2016). Již nyní se rychle vyprodává Velikonoční koncert v Rudolfinu s Händlovým Mesiášem na programu (22. března 2016). Cyklus uzavře „Il delirio amoroso“ s Raffaellou Milanesi opět v Pražské křižovatce.

Vstupenky v cenách 200–1100 Kč jsou k dispozici na www.collegium1704.com, v síti Colosseum Ticket, v pokladně České filharmonie v Rudolfinu a v Radioservisu Českého rozhlasu. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí o 30 % snížené vstupné. Na zbývající koncerty v Rudolfinu je možné zakoupit přenosné abonmá s 20% slevou. O vstupenky je velký zájem, doporučujeme proto včasnou rezervaci.

Zůstaňte s námi ve spojení

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com