NOVÁ ADRESA KANCELÁŘE COLLEGIA 1704: COLLBENKA 1704, Kolbenova 499/42, 190 00 Praha 9 - těšíme se na Vás!
FB   Twitter   You Tube
Sezóna 2018|19 začíná v pondělí 22. října 2018 v Katedrále sv. Víta českou premiérou - Biberovou Missou Salisburgensis. Abonmá v prodeji až do 13. listopadu 2018.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Collegium 1704 oslaví v nadcházející sezóně 10 let od vzniku koncertního cyklu Hudební most Praha - Drážďany. Sezóna 2018/19 v drážďanském Annenkirche začíná 23. října.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Oboe concertos et cantatas/CD/

Josef Mysliveček

Josef Mysliveček

Violin Concertos Sinfonia et Ouvert...

Heinrich Ignaz Franz von Biber / Claudio Monteverdi

Heinrich Ignaz Franz von Biber / Claudio Monteverdi

Missa Salisburgensisčásti Selva Morale e...

Gaetano Donizetti

Gaetano Donizetti

Messa da Requiem [1835]/DVD/

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Sonatas ZWV 181 a 2 oboi (violino) ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/DVD/

Jiří Antonín Benda

Jiří Antonín Benda

Koncerty pro cembalo, dvoje housle, viol...

Příběh tragické lásky Dido a Aeneas i Janovy pašije v únoru

Dido and AeneasKoncertní sezóna Collegia 1704 vstoupila v únoru do své druhé poloviny rovnou dvěma koncerty: 5. února zazněl na podiu Rudolfina v koncertním provedení nesmrtelný příběh tragické lásky Dido a Aeneas v opeře Henryho Purcella. 17. a 18. února pak  patřila Pražská křižovatka Janovým pašijím, tentokrát ovšem ve zpracování mistra neapolské opery Alessandra Scarlattiho.

Vergiliův epos Aeneas o tragické lásce kartágské královny Dido k trojskému hrdinovi Aeneovi inspiroval v celé historii evropské kultury k bezpočtu zpracování. Opera Dido and Aeneas anglického barokního skladatele Henryho Purcella patří k těm nejproslulejším z nich a je považována za jedno z nejzásadnějších anglických jevištních děl. Collegium 1704 provedením této opery na podiu Rudolfina 5. února zahajuje tradici provádění koncertních verzí oper v rámci vlastní sezóny.
„Je obdivuhodné, jak výrazný otisk zanechala pečeť Purcellova umění v anglické hudbě od Händela až třeba k Brittenovi. Pro nás je současně provedení nejslavnější Purcellovy opery počátkem naplnění snu o pravidelném koncertním provádění barokních oper v rámci našeho koncertního cyklu,“doplňuje ke koncertu Václav Luks, umělecký vedoucí Collegia 1704.
V roli kartágské královny Dido vystoupila mezzosopranistka Marie-Claude Chappuis, jejího hrdinu Aenea představoval barytonista Tomáš Král. Dále účinkovali členové Collegia Vocale 1704 a sólisté Yeree Suh (Belinda, soprán), Sophie Harmsen (Druhá dáma, Druhá čarodejnice, mezzosoprán), Alžběta Poláčková (První čarodejnice, soprán), Lisandro Abadie (Čaroděj, bas), Alex Potter (Duch, kontratenor), Václav Čížek (Námořník, tenor).

Jako jakýsi předvoj velikonočního času jsme mohli vnímat druhý únorový koncert Collegia 1704, který se konal v Pražské křižovatce 17. a 18. února. Zazněl na něm zhudebněný příběh utrpení a ukřižování Ježíše Krista v podobě pašijového oratoria La Passione secondo Giovanni Alessandra Scarlattiho. „Janovy pašije“ jsou publiku známy především ve zpracování J. S. Bacha, avšak tradice provozování pašijí je hluboce zakotvena i v katolické Itálii, jejímž představitelem je zakladatel neapolské operní školy Alessandro Scarlatti. Na rozdíl od pašijí, jak je publikum zná z tvorby J. S. Bacha, Scarlatti navazuje na formu italského oratoria 17. století s oficiálním liturgickým jazykem latinou. Scarlattiho pašije tvoří jednolitý oblouk hudby, který není dělen na jednotlivá čísla (árie, sbory, chorály), jak jsme zvyklí u Bachových pašijí.

„Za pozornost ovšem stojí i druhý autor zastoupený v programu, Tommaso Traetta z pozdější generace neapolských skladatelů. Ve Stabat mater, které na koncertě zazní, evokuje svým emocionálním a nesmírně melodickým stylem styl G. P. Pergolesiho, aniž by však byl jeho pouhým napodobitelem. Traetta obdobně jako Scarlatti ve svojí hudební řeči předjímá svět hudebního klasicismu,“
dodává k programu druhého únorového koncertu Václav Luks.
Jako sólisté v tomto programu vystoupili altistka Julia Böhme (za původně avizovaného kontratenoristu Damiena Guillona) a barytonista Hugo Oliveira. Koncert byl dále uveden 19. února v drážďanském Annenkirche. Koncert 17. února natáčel Český rozhlas.

Po únorových koncertech čekalo Collegium 1704 vyvrcholení jarní části sezóny, kterým byl březnový Velikonoční koncert v Rudolfinu s Händlovým Mesiášem na programu (22. března 2016). Koncert byl několik měsíců dopředu zcela vyprodán. Sezónu 2015/16 uzavře program sestavený Händelových dramatických kantát s názvem „Il delirio amoroso“ a sopranistkou Raffaellou Milanesi opět v Pražské křižovatce.


Na fotografie z koncertu se můžete podívat v naší fotogalerii.

Odběr novinek

Collegium1704 Vám bude zasílat tyto informace:

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com