FB   Twitter   You Tube
Sezóna 2018|19 začíná v pondělí 22. října 2018 v Katedrále sv. Víta českou premiérou - Biberovou Missou Salisburgensis. Abonmá v prodeji až do 13. listopadu 2018.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Collegium 1704 oslaví v nadcházející sezóně 10 let od vzniku koncertního cyklu Hudební most Praha - Drážďany. Sezóna 2018/19 v drážďanském Annenkirche začíná 23. října.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Oboe concertos et cantatas/CD/

Josef Mysliveček

Josef Mysliveček

Violin Concertos Sinfonia et Ouvert...

Heinrich Ignaz Franz von Biber / Claudio Monteverdi

Heinrich Ignaz Franz von Biber / Claudio Monteverdi

Missa Salisburgensisčásti Selva Morale e...

Gaetano Donizetti

Gaetano Donizetti

Messa da Requiem [1835]/DVD/

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Sonatas ZWV 181 a 2 oboi (violino) ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/Blu-ray/

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Světová premiéra nahrávky J. D. Zelenky bude představena na koncertě 17. a 18. února v Pražské křižovatce

Zelenka: CD Missa Divi XaveriiNa koncertech 17. a 18. února v Pražské křižovatce bude publiku poprvé veřejně představena nejnovější nahrávka Collegia 1704 s Missa Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky, která vychází ve světové premiéře a je velmi očekávanou událostí na poli staré hudby.

Na koncertě Collegium 1704 publiku poprvé představí dlouho očekávanou nahrávku Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky ve světové premiéře. Na CD tento titul doplňují Litanie de Sancto Xaverio ZWV 156. Missa Divi Xaverii je zelenkovskými badateli považována za jedno z jeho nejvýznamnějších děl: proč na sebe světová premiéra její nahrávky nechala tedy čekat tak dlouho?

„Slavnostní svatoxaverská mše z roku 1729 náleží, co se notového zápisu týká, k nejproblematičtějším Zelenkovým dílům. Energické a chvatné tahy pera jsou typickým rysem Zelenkova rukopisu, avšak v případě Missa Divi Xaverii je jeho zápis ještě skicovitější a hůře čitelný než obvykle. Rekonstrukce partitury byla velice náročná, nejen kvůli Zelenkovu rukopisu, ale také kvůli rozsahu poškození: autografu se bohužel nevyhnula plíseň, neodborné zásahy, ba ani požár a červi,“ osvětluje peripetie příprav Václav Luks, který partituru rekonstruoval podle pramenů v německých archivech. „Navzdory očividnému spěchu zde však Zelenka experimentuje s instrumentací na svou dobu spektakulárního obsazení orchestru, ve kterém lze najít mnoho paralel i s tak velkolepým dílem, jakým je Bachova Mše h moll.“ dodává Luks.

Pražští posluchači měli možnost tuto skladbu již slyšet živě, a to v české premiéře na Vánočním koncertě Collegia 1704 v Rudolfinu v roce 2014. Nahrávku vydává německé vydavatelství Accent a vydavatelství Bärenreiter k této příležitosti vydalo notový materiál právě v ediční úpravě Václava Lukse. 
Vydání nahrávky finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a několik desítek soukromých přispěvatelů z mnoha zemí světa.

Odběr novinek

Collegium1704 Vám bude zasílat tyto informace:

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com