NOVÁ ADRESA KANCELÁŘE COLLEGIA 1704: COLLBENKA 1704, Kolbenova 499/42, 190 00 Praha 9 - těšíme se na Vás!
FB   Twitter   You Tube
Abonmá na sezonu 2017/18 v prodeji od 10. dubna 2017 - Selva Morale e spirituale C. Monteverdiho, Maddalena ai piedi di Cristo A. Caldary, Mesiáš G. F. Händela, premiéra skladby Dixit Dominus Leonarda Lea ad.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Collegium 1704 oslaví v nadcházející sezoně 10 let od vzniku Hudebního mostu Praha - Drážďany. Sezona 2017/18 v drážďanském Annenkirche začíná 2. října 2017, abonmá v prodeji již nyní.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Sonatas ZWV 181 a 2 oboi (violino) ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/Blu-ray/

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/DVD/

Jiří Antonín Benda

Jiří Antonín Benda

Koncerty pro cembalo, dvoje housle, viol...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Officium defunctorum ZWV 47 Requiem in D...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Responsoria pro hebd. sancta ZWV 55Lamen...

"Rolando meets Don Giovanni" s Collegiem 1704 mělo premiéru na BBC

Rolando meets Don Giovanni, © Václav SadílekCollegium 1704 se pod vedením Václava Lukse zúčastnilo natáčení dokumentu o Mozartovi pro BBC, jehož průvodcem byl samotný Rollando Villazón. Jeho návštěvu Prahy zachytil štáb České televize v této reportáži. Premiéra dokumentu proběhla v 26. 4. 2014 na kanálu BBC Two.

Don Giovanni měl svou premiéru v Praze 29. října 1787. Mozartova nesmírně úspěšná opera, jejíž děj vychází z legendy o slavném prostopášníkovi Donu Juanovi, nadchla Pražany, kteří si operu zamilovali. Ale co přesně je všechy – skladatele, diváky, divadelního ředitele a herce – svedlo dohromady? Oceňovaný tenorista Rolando Villazón představuje příběh jedné z nejznámějších oper všech věků. V dokumentu, který se natáčel v Praze, Rolando Villazón zkoumá, co předcházelo prvnímu provedení při svíčkách: vedle hudebního obsahu představí také společenské ovzduší, ve kterém byla opera uvedena. Dokument završuje rekonstrukce finále opery tak, jak asi vypadala a zněla práve v onen podzimní večer, a to v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse.


Rolando navštíví Stavovské divadlo, kde Mozart dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Pracuje s operními pěvci Svatoplukem Semem, Alžbětou Poláčkovou, Fulviem Bettinim a Janem Martiníkem a Collegiem 1704, kteří se na provedení podíleli. Hovoří s Václavem Luksem, dirigentem orchestru a společně rozebírají hudbu tohoto díla. Prostřednictvím svého zpěvu a diskusí o klíčových pasážích díla Rolando odhaluje Mozartova génia jakožto skladatele, který používal revoluční hudební techniky. Postupně se ukazuje, že Don Giovanni nejenže tehdejší publikum bavil, ale zároveň jej i děsil, neboť hrál na strunu nejhlubších strachů tehdejší doby; jak rozdílně opera našemu uchu zní, pokud ji hrajeme na dobové nástroje; a jak dalece Mozart překročil hranice tehdejších hudebních konvencí a stvořil tak unikátní dílo. V rozhovorech s nejrůznějšími experty a na základě historických pramenů před námi Rolando uvádí v život scénu, kostýmy, ale i tehdejší publikum a ukazuje detailní obrázek světa, ve kterém byla tato opera prvně provedena.

Zůstaňte s námi ve spojení

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com