NOVÁ ADRESA KANCELÁŘE COLLEGIA 1704: COLLBENKA 1704, Kolbenova 499/42, 190 00 Praha 9 - těšíme se na Vás!
FB   Twitter   You Tube
Abonmá na sezonu 2017/18 v prodeji od 10. dubna 2017 - Selva Morale e spirituale C. Monteverdiho, Maddalena ai piedi di Cristo A. Caldary, Mesiáš G. F. Händela, premiéra skladby Dixit Dominus Leonarda Lea ad.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Collegium 1704 oslaví v nadcházející sezoně 10 let od vzniku Hudebního mostu Praha - Drážďany. Sezona 2017/18 v drážďanském Annenkirche začíná 2. října 2017, abonmá v prodeji již nyní.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Sonatas ZWV 181 a 2 oboi (violino) ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/DVD/

Jiří Antonín Benda

Jiří Antonín Benda

Koncerty pro cembalo, dvoje housle, viol...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Officium defunctorum ZWV 47 Requiem in D...

Zelenka / Tůma

Zelenka / Tůma

J. D. Zelenka:Sanctus et Agnus Dei, ZWV ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Responsoria pro hebd. sancta ZWV 55Lamen...

"Rolando meets Don Giovanni" s Collegiem 1704 mělo premiéru na BBC

Rolando meets Don Giovanni, © Václav SadílekCollegium 1704 se pod vedením Václava Lukse zúčastnilo natáčení dokumentu o Mozartovi pro BBC, jehož průvodcem byl samotný Rollando Villazón. Jeho návštěvu Prahy zachytil štáb České televize v této reportáži. Premiéra dokumentu proběhla v 26. 4. 2014 na kanálu BBC Two.

Don Giovanni měl svou premiéru v Praze 29. října 1787. Mozartova nesmírně úspěšná opera, jejíž děj vychází z legendy o slavném prostopášníkovi Donu Juanovi, nadchla Pražany, kteří si operu zamilovali. Ale co přesně je všechy – skladatele, diváky, divadelního ředitele a herce – svedlo dohromady? Oceňovaný tenorista Rolando Villazón představuje příběh jedné z nejznámějších oper všech věků. V dokumentu, který se natáčel v Praze, Rolando Villazón zkoumá, co předcházelo prvnímu provedení při svíčkách: vedle hudebního obsahu představí také společenské ovzduší, ve kterém byla opera uvedena. Dokument završuje rekonstrukce finále opery tak, jak asi vypadala a zněla práve v onen podzimní večer, a to v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse.


Rolando navštíví Stavovské divadlo, kde Mozart dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Pracuje s operními pěvci Svatoplukem Semem, Alžbětou Poláčkovou, Fulviem Bettinim a Janem Martiníkem a Collegiem 1704, kteří se na provedení podíleli. Hovoří s Václavem Luksem, dirigentem orchestru a společně rozebírají hudbu tohoto díla. Prostřednictvím svého zpěvu a diskusí o klíčových pasážích díla Rolando odhaluje Mozartova génia jakožto skladatele, který používal revoluční hudební techniky. Postupně se ukazuje, že Don Giovanni nejenže tehdejší publikum bavil, ale zároveň jej i děsil, neboť hrál na strunu nejhlubších strachů tehdejší doby; jak rozdílně opera našemu uchu zní, pokud ji hrajeme na dobové nástroje; a jak dalece Mozart překročil hranice tehdejších hudebních konvencí a stvořil tak unikátní dílo. V rozhovorech s nejrůznějšími experty a na základě historických pramenů před námi Rolando uvádí v život scénu, kostýmy, ale i tehdejší publikum a ukazuje detailní obrázek světa, ve kterém byla tato opera prvně provedena.

Zůstaňte s námi ve spojení

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com