FB   Twitter   You Tube
Jarní část koncertní sezóny 2016/2017 zahájí Collegium 1704 dvojicí koncertů 2. a 3. února 2017 díly francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV., která má české publikum možnost slyšet zcela výjimečně.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Cyklus koncertů propojující Prahu a Drážďany na základě jejich společné hudební historie zahájí jarní část sezony 2016-2017 koncert 4. února 2017, na kterém zazní díla francouzských barokních mistrů.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/Blu-ray/

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/DVD/

Jiří Antonín Benda

Jiří Antonín Benda

Koncerty pro cembalo, dvoje housle, viol...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa votiva ZWV 18

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Officium defunctorum ZWV 47 Requiem in D...

"Rolando meets Don Giovanni" s Collegiem 1704 mělo premiéru na BBC

Rolando meets Don Giovanni, © Václav SadílekCollegium 1704 se pod vedením Václava Lukse zúčastnilo natáčení dokumentu o Mozartovi pro BBC, jehož průvodcem byl samotný Rollando Villazón. Jeho návštěvu Prahy zachytil štáb České televize v této reportáži. Premiéra dokumentu proběhla v 26. 4. 2014 na kanálu BBC Two.

Don Giovanni měl svou premiéru v Praze 29. října 1787. Mozartova nesmírně úspěšná opera, jejíž děj vychází z legendy o slavném prostopášníkovi Donu Juanovi, nadchla Pražany, kteří si operu zamilovali. Ale co přesně je všechy – skladatele, diváky, divadelního ředitele a herce – svedlo dohromady? Oceňovaný tenorista Rolando Villazón představuje příběh jedné z nejznámějších oper všech věků. V dokumentu, který se natáčel v Praze, Rolando Villazón zkoumá, co předcházelo prvnímu provedení při svíčkách: vedle hudebního obsahu představí také společenské ovzduší, ve kterém byla opera uvedena. Dokument završuje rekonstrukce finále opery tak, jak asi vypadala a zněla práve v onen podzimní večer, a to v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse.


Rolando navštíví Stavovské divadlo, kde Mozart dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Pracuje s operními pěvci Svatoplukem Semem, Alžbětou Poláčkovou, Fulviem Bettinim a Janem Martiníkem a Collegiem 1704, kteří se na provedení podíleli. Hovoří s Václavem Luksem, dirigentem orchestru a společně rozebírají hudbu tohoto díla. Prostřednictvím svého zpěvu a diskusí o klíčových pasážích díla Rolando odhaluje Mozartova génia jakožto skladatele, který používal revoluční hudební techniky. Postupně se ukazuje, že Don Giovanni nejenže tehdejší publikum bavil, ale zároveň jej i děsil, neboť hrál na strunu nejhlubších strachů tehdejší doby; jak rozdílně opera našemu uchu zní, pokud ji hrajeme na dobové nástroje; a jak dalece Mozart překročil hranice tehdejších hudebních konvencí a stvořil tak unikátní dílo. V rozhovorech s nejrůznějšími experty a na základě historických pramenů před námi Rolando uvádí v život scénu, kostýmy, ale i tehdejší publikum a ukazuje detailní obrázek světa, ve kterém byla tato opera prvně provedena.

Zůstaňte s námi ve spojení

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com