FB   Twitter   You Tube
Jarní část koncertní sezóny 2016/2017 zahájí Collegium 1704 dvojicí koncertů 2. a 3. února 2017 díly francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV., která má české publikum možnost slyšet zcela výjimečně.
> více PROGRAM VSTUPENKY
Cyklus koncertů propojující Prahu a Drážďany na základě jejich společné hudební historie zahájí jarní část sezony 2016-2017 koncert 4. února 2017, na kterém zazní díla francouzských barokních mistrů.
> více PROGRAM VSTUPENKY

E-shop

Předchozí Další
Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Sonatas ZWV 181 a 2 oboi (violino) ...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa Divi Xaverii ZWV 12Litaniae de San...

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/Blu-ray/

Georg Fridrich Händel

Georg Fridrich Händel

La Ressurezione HWV 47/LIVE/

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck

Orfeo ed EuridiceBejun Mehta/DVD/

Jiří Antonín Benda

Jiří Antonín Benda

Koncerty pro cembalo, dvoje housle, viol...

Jan Dismas Zelenka

Jan Dismas Zelenka

Missa votiva ZWV 18

"Rolando meets Don Giovanni" s Collegiem 1704 mělo premiéru na BBC

Rolando meets Don Giovanni, © Václav SadílekCollegium 1704 se pod vedením Václava Lukse zúčastnilo natáčení dokumentu o Mozartovi pro BBC, jehož průvodcem byl samotný Rollando Villazón. Jeho návštěvu Prahy zachytil štáb České televize v této reportáži. Premiéra dokumentu proběhla v 26. 4. 2014 na kanálu BBC Two.

Don Giovanni měl svou premiéru v Praze 29. října 1787. Mozartova nesmírně úspěšná opera, jejíž děj vychází z legendy o slavném prostopášníkovi Donu Juanovi, nadchla Pražany, kteří si operu zamilovali. Ale co přesně je všechy – skladatele, diváky, divadelního ředitele a herce – svedlo dohromady? Oceňovaný tenorista Rolando Villazón představuje příběh jedné z nejznámějších oper všech věků. V dokumentu, který se natáčel v Praze, Rolando Villazón zkoumá, co předcházelo prvnímu provedení při svíčkách: vedle hudebního obsahu představí také společenské ovzduší, ve kterém byla opera uvedena. Dokument završuje rekonstrukce finále opery tak, jak asi vypadala a zněla práve v onen podzimní večer, a to v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse.


Rolando navštíví Stavovské divadlo, kde Mozart dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Pracuje s operními pěvci Svatoplukem Semem, Alžbětou Poláčkovou, Fulviem Bettinim a Janem Martiníkem a Collegiem 1704, kteří se na provedení podíleli. Hovoří s Václavem Luksem, dirigentem orchestru a společně rozebírají hudbu tohoto díla. Prostřednictvím svého zpěvu a diskusí o klíčových pasážích díla Rolando odhaluje Mozartova génia jakožto skladatele, který používal revoluční hudební techniky. Postupně se ukazuje, že Don Giovanni nejenže tehdejší publikum bavil, ale zároveň jej i děsil, neboť hrál na strunu nejhlubších strachů tehdejší doby; jak rozdílně opera našemu uchu zní, pokud ji hrajeme na dobové nástroje; a jak dalece Mozart překročil hranice tehdejších hudebních konvencí a stvořil tak unikátní dílo. V rozhovorech s nejrůznějšími experty a na základě historických pramenů před námi Rolando uvádí v život scénu, kostýmy, ale i tehdejší publikum a ukazuje detailní obrázek světa, ve kterém byla tato opera prvně provedena.

Zůstaňte s námi ve spojení

Vyhledávání

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com