FB   Twitter   You Tube
E-shop
Cart empty

Audio

Jan Dismas Zelenka

Missa votiva ZWV 18
300 Kč
Jan Dismas Zelenka(1679–1745)

Missa Votiva ZWV 18

4 ladičky magazínu Diapason TIP Harmonie
Coup de coeur (Srdcové eso) TV Mezzo

Jde o jednu z nejkrásnějších a nejznamenitějších nahrávek barokní duchovní hudby, jakou jsem kdy slyšel.
(Stereoplay, Michael Stegermann)

CD je objevem, který potvrzuje úchvatnost Zelenkovy osobnosti. Tato nahrávka patří mezi nejlepší svého druhu.
(classiquenews.com, Camille Joyeusen>)

Vzrušující provedení, které čerpá z výjimečné jednolitosti mezi orchestrem a sborem, orchestrem a sólisty, jež spojuje vůle sloužit duchu skladby... Dokonale směřovaná energie v rukou Václava Lukse, který si nádherně pohrává s nuancemi a dynamické kontrasty, jež neustále podléhají výrazovým proměnám. Tato nahrávka nepochybně patří mezi ty referenční v každé prvotřídní diskografii. 
(Classica R9, Jean-Noël Coucoureux, 9/2008)

Obsah

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704
Václav Luks dirigent
Hana Blažíková soprán
Stanislava Mihalcová soprán
Tomáš Kořínek tenor
Tomáš Král baryton

Jan Dismas Zelenka
Missa votiva ZWV 18Detaily

Missa votiva je největší mší Jana Dismase Zelenky (1679−1745) a jedním z jeho nejosobnějších děl. Okolnosti vzniku "děkovné mše" nejsou známy, ale snad vznikla po delší autorově nemoci jako výraz vděku za uzdravení. Dva roky před vznikem Missy votivy není známé žádné Zelenkovo dílo a poslední rozsáhlou mešní kompozicí je Missa samctisssimae trinitatis z roku 1736.
Svým postavením v kontextu Zelenkova díla připomínají opusy jako je Bachovo Umění fugy nebo Mozartovo Requiem.

Missou votivou zahájil Zelenka své poslední tvůrčí období snad s vědomím, že příliš mnoho času mu nezbývá. Poslední tři Zelenkovy mše z následujících let 1740–41 (Missa Dei Patris, Missa Dei Filii, Missa Omnium Sanctorum) měly být součástí pravděpodobně nedokončení sbírky šesti posledních mší – Six Missae Ultimae. Každé z těchto vrcholných děl včetně Missy votivy je výsostně osobní uměleckou výpovědí autora, který na sklonku života vytváří svůj umělecký testament. Zelenka zkomponoval tato díla bez ohledu na jejich přijetí a praktické užití a s největší pravděpodobností nebylo žádné z nich v Drážďanech v rámci liturgie provozováno.

CD Missa votiva se záhy po vydání pod hlavičkou festivalů Sablé a La Chaise-Dieu ocitlo mezi deseti nejprodávanějšími nahrávkami ve Francii, získalo ocenění Coup de coeur (Srdcové eso) francouzské TV Mezzo a získalo skvělé mezinárodní kritiky:

"Pod vzrušujícím vedením Václava Lukse odhaluje Missa votiva (1739) své skryté poklady něžné a upřímné náruživosti. CD je objevem, který potvrzuje úchvatnost Zelenkovy osobnosti. Tato nahrávka je patří mezi nejlepší svého druhu."
(classiquenews.com, Camille Joyeuse, 8/2008)

"Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 činí z této nahrávky opravdovou slavnost. Sólisté jsou obdařeni úchvatnými hlasy. Zvuk ansámblu zní jasně, vyrovnaně, oduševněle a pohrává si s detaily a dirigent Václav Luks jej vede s dokonalým citem pro skladbu. Ve všech ohledech jde o unikátní nahrávku, která nesmí chybět ve vaší fonotéce."
(www.klassiekezaken.nl, Doron Nagan, 11/2008)

"Vzrušující provedení, které čerpá z výjimečné jednolitosti mezi orchestrem a sborem, orchestrem a sólisty, jež spojuje vůle sloužit duchu skladby... Dokonale směřovaná energie v rukou Václava Lukse, který si nádherně pohrává s nuancemi a dynamické kontrasty, jež neustále podléhají výrazovým proměnám. Tato nahrávka nepochybně patří mezi ty referenční v každé prvotřídní diskografii."
(Classica R9, Jean-Noël Coucoureux, 9/2008)


2018 release date © Alpha Classics / 2008 original date © Zig-Zag Territoires (Francie), edice Sablé 30 ANS Collection
vydáno ve spolupráci s Festival de Sablé a Festival de La Chaise-Dieu


Platby

Stay in touch

Search

FB Twitter You Tube flickr gr Pro cleny
Collegium 1704 o. p. s. Mánesova 813/4, 120 00 Praha 2 Tel: +420 246 052 456 E-mail: info@collegium1704.com